Projekt “Szkoła Promująca Zdrowie”

Szkoła Promująca Zdrowie

 

logo rysuneklogo rysuneklogo rysunek

 

Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej

w Klęczkowie

 

 

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu – ”Szkoła Promująca Zdrowie”.

Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie. Obejmuje ona kształtowanie świadomości dotyczącej wartości zdrowia, nabywanie wiedzy o zdrowiu oraz podejmowanie decyzji i wyborów korzystnych dla zdrowia. Głównym celem edukacji zdrowotnej jest promocja zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.  Szkoła poprzez swoje działania rozwija zainteresowania uczniów dotyczące zasad prawidłowego odżywiania i potrzeby codziennej aktywności fizycznej.

Główne obszary zadań Szkoły Promującej Zdrowie to:

– stworzenie społecznego klimatu sprzyjającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu;

– edukacja w zakresie zdrowia dla uczniów i pracowników;

– organizowanie nauki i pracy sprzyjającej zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Ten program ma na celu uświadomienie uczniom korzyści płynących:

–  ze zdrowego odżywiania;

– aktywności ruchowej;

– dbania o swoje zdrowie.

27 października 2016 r. w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie, na której nasz szkoła otrzymała Akt Przynależności do grupy szkół i placówek ubiegających się o Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Szkoła Promująca Zdrowie. Otrzymane wyróżnienie jest nagrodą dla szkół aktywnie zaangażowanych w działania prozdrowotne.

 

 

Nasze działania w ramach Szkoły Promującej Zdrowie:

 

 

 

Wycieczka rowerowa

 

We wrześniu 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce rowerowej. Celem wycieczki było propagowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku. Trasa wycieczki wiodła przez malownicze leśne okolice. Po powrocie, zmęczeni ale zadowoleni z rajdu uczniowie wzięli udział we wspólnym pieczeniu kiełbasek. W czasie uczty nie zapomnieli o zdrowych i smacznych warzywach i owocach. Całej imprezie towarzyszyła piękna pogoda.

Ewa Książek

Dzień Zdrowego Śniadania

 

8 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Zdrowego Śniadania, który organizowany jest w ramach międzynarodowej akcji Śniadanie daje moc. W tym dniu wszyscy przynieśli do szkoły zdrowe, pełne minerałów i witamin produkty spożywcze, z których przyrządzili kolorowe kanapki i różnorodne sałatki. Posiłki przygotowywane były w radosnej i twórczej  atmosferze, a gotowe do spożycia śniadanie dostarczyło uczniom moc energii na resztę dnia.

Ewa Książek

Bogusława Zielińska

 

 

 

Gazetki szkolne

 

Korytarze naszej szkoły zdobią gazetki promujące zdrowe nawyki żywieniowe i aktywny styl życia.

 

“Witaminowe ludki”

 

  Pierwszego dnia wiosny uczniowie wykonali „witaminowe ludki” zrobione ze świeżych warzyw i owoców, z których urządzili wielobarwną wystawę.

 

 

 

“Szwedzki Stół”

 

Tego samego dnia uczniowie przygotowali stół szwedzki, na którym znalazły się ekologiczne potrawy. Obok półmisków pełnych sałatek warzywnych i owocowych pojawiły się salaterki z twarożkiem bogato ozdobionym rzodkiewką, szczypiorkiem i koperkiem. Cała społeczność szkolna przystąpiła do degustacji apetycznych potraw. Każdy mógł się częstować tym, co najbardziej lubi i tym czego jeszcze nie miał okazji posmakować.

 

 

Zajęcia profilaktyczne “Smacznie i zdrowo”

 

6 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnym wydarzeniu promującym zdrowe nawyki żywieniowe. Tym razem przygotowali koktajle wykonane z jogurtów naturalnych oraz owoców takich jak: banany, kiwi, borówki amerykańskie. Ponadto uczniowie korzystając z sokowirówki sporządzili  sok owocowy, dla którego bazą były następujące owoce: pomarańcze, jabłka, kiwi. Uczniowie chętnie wypili przygotowane przez siebie napoje chwaląc ich smak i wartości odżywcze.